субота, 6 грудня 2014 р.

Конспект уроку на тему: «Текстильні матеріали. Плетіння косички в три пасма»



Тема: Текстильні  матеріали. Плетіння «косички « в три пасма.
Мета: Навчити учнів плести косичку;Формувати в учнів початкові     
           знання про природні та хімічні волокна; Ознайомити з різними видами  ниток і тканин, їх властивостями і призначенням. Виховавати в дітей естетичні смаки, акуратність, любов до праці.
Об'єкт праці: Косичка з ниток.
Обладнання: Нитки, клей, ножиці, ілюстрації до теми і до загадки.
Тип уроку: Комбінований.
Література: Методичка з трудового навчання; Додаткова літера-
                                      тура, енциклопеція, українські загадки, прислів'я.
Хід уроку
І.Організаційна частина.
1)Привітання
Продзвенів уже дзвінок,
І  покликав всіх нас на урок.
Тож усі рівненько присідаймо,
І урок наш починаймо.
-Добрий день діти.Сьогодні в  нас урок трудового навчання. Перевірте чи всі необхідні матеріали і інструменти є на ваших партах.
ІІ. Постановка теми і мети уроку.
1)Використання художнього слова
Загадка: У чистім полі він росте
                 На високих ніжках
                 В зелених панчішках
                 Квіточки блакитні
                 Оченьки привітні.
                                                 (Льон)
-          Діти , а для чого вирощують льон?(Знього виготовляють тканину)
-          Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про різні види тканини, з чого їх виготовляють , а також навчимося плести косички.

-Діти  з чого шиють сорочку?( з тканини)
-А з чого виготовляють тканину?(З ниток)
-З чого виготовляють нитки?(Зрізних волокон).
ІІІ. Аналіз зразка виробу.
-Сьогодні на уроці  ми працюватимемо з нитками і навчимося плести «косички»
-Діти а може хтось з вас вже вміє плести косички?
Розповідь вчителя.
Нитки виготовляють з рослиних волокон :
Ø  Льону
Ø  Конопель
Ø  Бавовнику
Волокна твариного походження одержують з вовни овець,кіз,  кролів, а також із клубочків , що заготовляє павук-шовкопряд.
(Діти розглядають зразки бавовняної, шерстяної,лляної. І шовкової тканини і описують зовнішній вигляд тканин.)
Шерстяна тканина – цупка , важка, товста;
Шовкова – тоненька, гладенька, легка;
Лляна- легка, добре видно  переплення ниток;
Бавовняна – легка, товта .
- Є ще тканини , які виготовляються з хімічних волокон(Штучних). Це  картон, віскоза, нейлон.
- Колись давно нитки зсукувавли за допомогою веретена або прядки , а полотно ткали  на саморобних верстатах. Тепер тканину виготовляють  на прядильно- ткацьких фабриках , де все роблять  машини , а люди тіки керують ними.
Розгляд будовови тканини
(Вчитель показує шматочок марлі і пропонує учням подивитися , як в цій  тканині переплітаються нитки. Щоб краще  бачити  переплетення  ниток у цих тканинах , треба  розглядати їх проти світла.)
З різних  тканин шиють різний одяг:
З шерстяних  бавовняних - верхній   одяг.
З лляних , шовкових – білизну настільну і постільну.
ІV. Попереднє планування трудових дій .
-А зараз слухайте послідовність виконання роботи.
1)3 шнурочки ми складаємо разом, з одного кінця зав'язуємо.
2)Крайнє червоне пасмо розміщуємо між чорним і зеленим.
3)Беремо зелене пасмо  і розміщуємо зліва від чорного .
4)Тоді чорне  переносимо через зелене  пасмо і розміщуємо між зеленим і червоним .
5)Крайнє червоне пасмо  переносимо через чорне  і розміщуємо  між зеленим і чорним.
-Уважно подивіться на мою роботу, що для вас є незрозумілим?
V.Організація засобів праці і колективу на виконанння трудових дій.
-Отже, хто нам розкаже послідовнвсть виконання роботи?
                1)3 шнурочки ми складаємо разом, з одного кінця зав'язуємо.
                2)Крайнє червоне пасмо розміщуємо між чорним і зеленим.
                3)Беремо зелене пасмо  і розміщуємо зліва від чорного .
                4)Тоді чорне  переносимо через зелене  пасмо і розміщуємо між             зеленим і червоним .
                5)Крайнє червоне пасмо  переносимо через чорне  і розміщуємо  між зеленим і чорним.

-То які інструменти нам необхідні для нашої роботи?
-А які матеріали нелбхідні для даної роботи?
-А чи пам'ятаєте ви вимоги до уроку?
-Повторимо:
1. Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя. 
2. Не можна працювати несправним і тупим інструментом, 
використовувати інструмент лише за призначенням. 
3. Користуватися прийомами роботи з інструментами, як показав учитель. 
4. Не носити з собою різальних і колючих інструментів, вони мають бути в школі. 
5. Інструменти та обладнання мають зберігатися в призначеному місці. 
6. Під час роботи учень повинен тримати своє робоче місце в належному порядку, а після роботи акуратно прибрати його.
-Підготуйте свої робочі місця , бо ми приступаємо до роботи.
VІ.Практична робота.
1) Самостійна робота
2.) Фізкультхвилинка
          Зупиняємо урок- робим зарядку:
          Руки вгору, руки вниз-
          Все в нас по порядку.
          Руки в боки нахиляйся ,
          Наче маятник хитийся.
          Ну що ж діти відпочили?
          Тож за парти тихо сіли.     
3.)Продовження самостійної роботи
VІІ.Аналіз і оцінювання робіт.
Вчитель проходить повз ряди дивлячись на роботи , прпоцес аналізу він організовує так  ( є 3 ряди, перший ряд несе свої роботи  на виставку, вчитель аналізує, яких помилок допустили учні при роботі з косичкою,  підштовхує їх до самостійного виявлення недоліків, таж сама ситуація з другим і третім рядом). При цьому вчитель звертає увагу  не лише на якість виконаної роботи а й на дотримання порядку роботи на робочому місці, правил техніки безпеки, гігіїнічних вимиг. Такок  вчитель акцентує увагу на кращих роботах, підкреслюючи їхню естетичність і акуратність.
VІІІ. Підсумок уроку
-          То про які волокна ви дізналися на нашій уроці?
-          Для чого можна використовувати дану косичку?
-          Які нові, невідомі слова ми запам'ятали?
ІX.Прибирання робочого місця.
-Діти , прошу покласти всі інструменти , матеріали на місця.
-Уважно подивіться на свої парти , погляньте чи на підлозі немає сміття.

Підготувала вчитель
Ридодубівської ЗОШ І-ІІ ступенів
                                                                                            Солтис Наталія Зеновіївна


Немає коментарів:

Дописати коментар