Мета:дати загальне уявлення про пластилін, його властивості, способи ліплення ; розвивати естетичний смак, увагу, мислення , інтерес до виготовлення фруктів із пластиліну; виховувати повагу до праці людей, традицій народу.
Обладнання :
Кольоровий
пластилін, зразки дитячих робіт , стека, пластмасова пластина ,
салфетки, ілюстративний матеріал.
Хід уроку
І.Організаційна
частина
Дзвоник нам подав наказ
До роботи швидше в клас!
Всі за парти сядьмо чемно,
Урок мине хай не даремно.
ІІ. Повідомлення теми і
мети уроку
- Зараз у нас урок трудового навчання , тому приготуємо все необхідне для
уроку, а що нам сьогодні потрібно ми зараз дізнаємось :
В руку ми його беремо
І старанно , добре мнемо
Він м’який зі всіх сторін
Зліпить все нам ……..(пластилін)
-
Молодці. Отже
сьогодні ми працюємо з пластиліном .
-
Чи знаєте ти
щось про пластилін? Пластилін створений людиною з білої глини , вазеліну, щоб
глина не висихала і воску , щоб глина
була пластичною . Щоб надати пластиліну кольору використовують спеціальні
барвники .
А знаєте чим фрукти відрізняються від овочів ? Фрукти
— це їстівні та соковиті плоди культурних і дикорослих рослин. Фрукти бувають
зерняткові (яблуня, груша), кісточкові (абрикос, слива, вишня, персик),
цитрусові (апельсин, лимон, мандарин, грейпфрут), тропічні (інжир, гранат,
манго, ананас, банан, авокадо).
Овочі — це їстівні
частини трав’янистих рослин.
ІІІ. Аналіз творчого
завдання
— А тепер давайте спробуємо виготовити деякі
фрукти та овочі
з пластиліну.
Розгляньте ілюстрації.
-
Уважно
розглянь фрукти чим вони відрізняються один від одного? (кольором, формою,
розміром)
-
Які кольори
переважають?
-
То як ви вже
здогадалися сьогодні ми будемо ліпити фрукти , а от які відгадайте:
1.Червоненькі і гарненькі
Дуже з вигляду смачненькі
Мов сережки червоненькі
Дрібні ягідки смачненькі.(Вишні)
2.Цього фрукту по шматку
чай добавлю для смаку
Замашненький та кисленький
Наче сонечко жовтеньке.(лимон)
3. Фрукт
цей з дитинства дають дітворі ,
корисне , доступне і дуже смачне
Багате залізом і дуже поживне. (яблуко)
ІV. Організація засобів праці і колективу на виконання трудового завдання
Таке завдання лежить
перед нами але для початку повторимо правила поводження з пластиліном:
1. Розминати і розгортати пластилін потрібно на дощечці;
• розрізати пластилін стекою;
• невикористаний пластилін класти в
клітинку упаковки;
• після завершення роботи з пластиліном
руки витирати серветкою;
• не бери пластилін до рота, не торкайся
брудними руками обличчя, очей, одягу. Не чіпай зошити, книги, гумки — скрізь
будуть жирні плями, по яких жодна ручка не пише.
2 Правила роботи з товаришами
• Поважай працю товариша. Ніколи не бери
до рук чужу роботу без дозволу автора чи вчителя. Не ламай чужих виробів,
навіть якщо вони погано зроблені;
• не торкайся руками представлених на
виставці робіт, в тому числі і своїх;
• навчився сам — допоможи товаришеві.
Підкажи, яким прийомом краще зробити потрібну форму або виправити помилку.
Покажи це на своїй роботі. Виправляй роботу товариша або допомагай йому тільки
за його згоди;
• у спільній з товаришем роботі над
композицією будь згідливіший і поступливіший у виборі теми та персонажів.
Виконуй вироби чесно. Поступися товаришеві виготовленням більш простих виробів.
При невдачі не звинувачуй товариша, а допоможи виправити помилки.
Також є кілька
основних прийомів ліплення:
1.Витягування
2.Скачування кульки
3.Розкачування циліндричної форми
4.Виконання заглиблення й заготовці
5.З'єднання деталей
V. Планування трудових дій
►► Ліплення яблука
— Візьміть більший шматочок жовтого пластиліну
для виготовлення яблучка та менший — зелений — для хвостика, листочків;
— коловими рухами утворіть жовту кульку;
— угорі та внизу, притиснувши пальчиком,
зробіть заглибники;
— зробіть хвостик та прикріпіть його до
яблучка;
— прикрасьте яблучко листочками. На листочках
можна зробити зубчики чи намалювати прожилки стекою;
— щоб яблучко стало рум’яним, візьміть
шматочок червоного пластиліну і старанно розмастіть його з одного боку яблука.
►► Ліплення груші
— Візьміть більший шматочок жовтого пластиліну
для виготовлення груші та менший — зелений — для хвостика, листочків;
— коловими рухами утворіть жовту кульку;
— витягніть пластилін так, щоб утворилася форма
груші;
— вгорі та внизу, притиснувши пальчиком,
зробіть заглибники;
— зліпіть палички та листочки;
— прикріпіть грушу до гілочки, зліпіть
листочки та прикріпіть їх до гілки.
►► Ліплення лимона
— Візьміть більший шматочок жовтого пластиліну
для виготовлення лимона;
— коловими рухами утворіть жовту кульку;
— витягніть пластилін так, щоб утворилася форма лимона.
- Також можна ще зробити банан , вишеньку, ягідку.
VІ. Практична робота
Шматок пластиліну на парті дрімає ,
І чим він стане ніхто не знає ,
Чи квіткою що радує всіх нині,
Чи пташкою у гіллі на калинію
Ви потрудіться добре всі будь ласка
,-
Наступить диво, оживе прекрасна
казка.
-
Тож
постарайтеся для того щоб в нас вийшли чудові фрукти.
Фізкультхвилинка
Щось
не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх опустіть.
Плигніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх опустіть.
Плигніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.
VIІ. Виставка та оцінювання робіт
-Чи схожі вироби на справжні овочі та фрукти?
-Чому вироби вийшли маленькими чи великими?
VIІI. Підсумок уроку
— З
яким матеріалом ми працювали сьогодні на уроці?
— Як
потрібно працювати з пластиліном?
Підготувала вчитель
Ридодубівської ЗОШ І-ІІ ступенів
Солтис Ірина Андріївна
Немає коментарів:
Дописати коментар